Počet zobrazení stránky

neděle 18. března 2012

Globálna ekonomika (vraj) ožíva. Alebo nie?

Tak to tvrdí šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová, bývalá ministerka financií vo Francúzsku.

"Celosvetová ekonomika môže byť na ceste k zotaveniu, ale neexistuje veľa priestoru pre manévrovanie a chybné rozhodnutia," povedala Lagardeová počas svojho dnešného prejavu v Pekingu.

Pripomenula, že ekonomické indikátory v USA vyzerajú optimistickejšie a aj Európa uskutočnila dôležitý krok vpred k riešeniu svojej krízy.informuje denník SME.

Tak sa poďme pozrieť na to, či je to pravda:

USA

1.)    Vývoj najazdených kilometrov na všetkých cestách v USA, upravený o populačný rast. Množstvo najazdených kilometrov klesá aj po oficiálnom „konci“ recesie. Údaje končia v decembri 2011: Zdroj BusinessInsider2.)    Množstvo predanej spracovanej ropy (v podobe benzínu) rafinériami v USA. V decembri 2011 predali rafinérie 30 413,9 galónov benzínu oproti doterajšiemu maximu 67 183,3 galónom v v júli roku 1998, teda pokles o viac 50 %. Všimnite si najmä prudký pokles v mesiacov október, november a december: Zdroj EIA .


3.)    Ceny nehnuteľností v USA stále klesajú (Case-Shiller index pre 20 vybraných miest v USA) Zdroj: St Louis FED:


4.)    Množstvo rozostavaných domov sa pohybuje na historicky najnižších úrovniach, aj keď v súčasnosti veľmi mierne rastie, dnes je na asi 3-násobne nižších úrovniach, ako pri maxime v roku 2006. Podobná situácia platí aj pre predaj nových a existujúcich nehnuteľností: Zdroj: Calculated Risk


5.)    Naopak, ceny potravín, energií, a kovov sa držia na historicky vysokej úrovni:
Zdroj: QQQQcharts.


6.)    Pomer zamestnaných ľudí k celkovému počtu ľudí sa od „konca“ recesie v USA nezvýšil, a oproti maximu v apríli roku 2000 (64,7 %) sa pohybuje na úrovni 58,5 %. Obvykle po konci recesie nezamestnanosť klesá (jediná výnimka je recesia na začiatku 60. rokov), dnes sa tak však zatiaľ nedeje: Zdroj: St. Louis FED

 
7.)    Naopak, dlh americkej vlády utešene rastie (v roku 2011 rástol rýchlosťou 41 000 dolárov/sekundu), a nedávno prekročil bez veľkých osláv 100 %: Zdroj: Zerohedge.


Japonsko:

1.)    Japonský minister financí oficiálne priznal, že ich rozpočtová situácia je horšia, ako v Grécku.  Rozpočtový deficit sa v roku 2011 priblížil k 10 % a pomer dlhu k HDP vyskočil na 230 % HDP. Japonský finančný systém je tak oveľa náchylnejší rozpočtové šoky ako Európa. V roku 2013 by mal japonský dlh dosiahnuť hodnoty 1,086,000,000,000,000 yenov.

2.)    Japonský obchodný deficit dosiahol vo februári 2012 rekordnú hodnotu 5,4 miliardy amerických dolárov. Podľa niektorých ekonómov k tomuto vývoju prispelo odstavenie 52 z 54 jadrových reaktorov a následné zvýšenie dovozu energetických surovín: Zdroje: Zerohedge, Mish.


Čína:

1.)    Obchodná bilancia Číny vykázala vo februári doteraz rekordný prepad. Hoci býva február vždy mesiacom s najhoršou obchodnou bilanciou, súčasný prepad je najväčší: Zdroj: Zerohedge.


2.)    Podľa JP Morgan je „tvrdé pristátie“ Číny skutočnosťou. Klesol predaj aút, výroba cementu, výroba ocele... Predaj automobilov zazamenal najhorší začiatok od roku 2005, keď poklesol o 4,4 % (tj. 2,37 mil. automobilov) naopak, zadlžovanie Číny prudko rastie. Zdroje: Bloomberg, The Automatic Earth.

Európa

1.)    Nezamestnanosť „veselo“ rastie, a v Grécku a Španielsku prekročila 50 % u ľudí mladších 25 rokov, a takisto priemerná nezamestnanosť v celej Eurozóne rastie (a je najvyššia od vzniku Eurozóny). Zdroje: Stuart Staniford, Zerohedge.


2.)    Naopak, priemyselné objednávky (podobný vývoj je aj v produkcii) v posledných mesiacoch naznačujú pokles, čo je takisto príznakom začínajúcej recesie: Zdroj: Stuart Staniford.

3.)    Maloobchodný predaj takisto naznačuje začínajúci pokles: Zdroj: Stuart Staniford.


4.)    Spotreba ropy (maximum bolo v roku 1999) v Európe naďalej klesá: Zdroj: Stuart Staniford.

5.)    Vlády, v snahe „riešiť“ ekonomické problémy, strmo zvyšujú svoj dlh. Kým ešte začiatkom roku 2008 bol dlh krajín Eurozóny menej ako 70% k HDP, ku koncu roka 2011 sa blížil už k 90 % k HDP: Zdroj: San Marcos.


6.)    Španielsko, ktoré tvorí asi 14 % HDP Eurozóny, a ktorého posledné údaje o vládnom dlhu sú 68,5 % (nárast o 10,5 % oproti predošlému roku), má skutočný vládny dlh 113,2 %. Španielsko, ktorého banky „spotrebovali“ 47 % z úverového programu LTRO (ECB),  stojí pred prudkým pádom. Zdroje: Zerohedge, Mish.

7.)    Predaj nových automobilov v Európe zaznamenal najhorší výsledok v tomto storočí. Predaj klesol o 9,7 % oproti predošlému mesiacu, predalo sa iba 888,878 automobilov v celej EÚ, dokonca ešte menej ako v priebehu „carmageddonu“. Predaj automobil klesol v Grécku a Portugalsku takmer o polovicu: Zdroj: Thetruthaboutcars


Dalo by sa pokračovať ešte dlho. Zjavne Christine Lagardeová žije v celkom inom svete, ako ja. Možno aj na inej planéte.

Žádné komentáře:

Okomentovat